Pages Menu
Categories Menu
Finansowanie badań naukowych

Finansowanie badań naukowych

Collegium Da Vinci Nowoczesna akademia trenera w Poznaniu

Rozwój nauki nie byłby możliwy, gdyby nie badania naukowe. Dla wielu szkół wyższych jest to bardzo duży wydatek, ponieważ potrzebne są specjalistyczne urządzenia, których koszt niejednokrotnie wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ponadto często trzeba skompletować zespół naukowców, co dodatkowo zawyża koszty. Obecnie Unia Europejska umożliwia sfinansowanie części lub nawet całości badań naukowych, jeśli uczelnia spełnia określone wymogi.

Głównym projektem, który opiera się na tym założeniu jest Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Wypełniając odpowiedni wniosek uczelnie mają możliwość uzyskania dofinansowania do badań naukowych.

Dotyczą one m.in. badań z użyciem metody foresight. Do programu w szczególności mogą przystąpić osoby, które specjalizują się w takich dziedzinach, jak sieci inteligentne, technologia informatyczna, nanotechnologia, biotechnologia, bioinżynieria czy ochrona środowiska.

Dzięki tej pomocy istnieje realna szansa na zwiększenie atrakcyjności poszczególnych sektorów gospodarki, które będą korzystały z wyników prac badawczych. Możliwy jest również wzrost innowacyjności, co jest szczególnie potrzebne gospodarce, nawet w skali światowej. Dofinansowanie do badań polega np. na możliwości zakupu sprzętu naukowego czy wypłacenia wynagrodzenia naukowców biorących udział w pracach badawczych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *